Pamiątki po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie czekają na odbiór
Krótka historia odkrywania losów mojego pradziadka
Moi pradziadkowie Wacław Krajewski i Wanda z d. Wiktorowicz przed wojną mieszkali w Pawłowiczach na Wołyniu. W 1940r. Wacław został aresztowany, a jego żona z dwójką dzieci wywieziona na Syberię. W tym momencie historia rozdzieliła ich na zawsze.
Do 2013r. nasza rodzina była przekonana, że pradziadek został rozstrzelany – najprawdopodobniej w Łucku. Po wielomiesięcznych poszukiwaniach na stronach archiwów, przestudiowaniu niezliczonych skanów dokumentów i pomocy internautów udało mi się ustalić imiona jego rodziców i datę urodzenia. Mając te dane byłam już pewna, że Wacław Krajewski był żołnierzem II Korpusu Polskiego, zginął we Włoszech w 1945r. i jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima.
Pamiątki po 70 latach
Na stronę Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie trafiłam dopiero
w grudniu 2014r. (www.caw.wp.mil.pl). Wejście w zakładkę Depozyty, sprawdzenie listy żołnierzy i niespodzianka! Pamiątki po pradziadku czekają!
W CAW znajdują się depozyty po ok. 1600 żołnierzach, przekazane w 2003r. przez Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa (Head of Defence Records MoD). Procedura odebrania depozytu jest niezwykle prosta:
- rozmowa telefoniczna i umówienie terminu (dane kontaktowe na stronie CAW)
- zgromadzenie dokumentów potwierdzających pokrewieństwo. W moim przypadku był to akt zgonu mojego dziadka (syna Wacława), akt urodzenia mamy i akt ślubu mamy (zmiana nazwiska). Depozyt odbiera żyjący krewny z najstarszego pokolenia.
- podanie o wydanie depozytu z uzasadnieniem
- wszystkie dokumenty i podanie zabieramy ze sobą do Warszawy.
2 lutego 2015r. przekazano nam depozyt i po raz pierwszy, dzięki podpisanym fotografiom, zobaczyłam pradziadka. Każdy przedmiot brany do ręki to chwila niedowierzania (jak to możliwe po tylu latach!) i wzruszenia (oddał życie za wolność). Odzyskaliśmy część naszej rodzinnej historii zapisanej w pamiątkach: legitymacja i Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino, legitymacja Odznaki za rany, baretka odznaczenia, legitymacja Odznaki Pamiątkowej 3 Dywizji Strzelców Karpackich, dziewięć fotografii, list, pocztówka z Jerozolimy z wstawionymi fotografiami, Krzyż Jerozolimski ze wstążką, skórzany portfel, słownik polsko – włoski, sygnet, metalowe ozdobne pudełko, medalion z metalu, metalowy krzyż, dwa różańce, 19 obrazków religijnych, scyzoryk, zestaw obrazków „Pamiątka z drogi krzyżowej Via Dolorosa”.
Akta wojskowe żołnierzy znajdują się nadal w Wielkiej Brytanii. Można zwrócić się
o wydanie kopii (to będzie mój następny krok) na podany adres (źródło: CAW):
MINISTRY OF DEFENCE
APC POLISH ENQUIRIES
Building 28 B, RAF Northolf
West End Road
Ruislip
Middleesex HA4 6NG
Tel. 020 8833 8603 Fax: 020 8833 8866
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (najprawdopodobniej to ten adres jest aktualny)
Życzę poszukującym dotarcia do celu.
Izabela Nikitińska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.