^Back To Top

Metryki Wołyń

XIX-wieczne metryki z Wołynia

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Uruchomiłam tę stronę w nadziei, że ułatwi potomkom dziewiętnastowiecznych mieszkańców Wołynia uzyskanie informacji o członkach ich rodzin. 

 

Baza danych powstała w oparciu o mikrofilmy z ksiąg metrykalnych parafii wyznania rzymskokatolickiego diecezji łuckiej znajdujących się w zasobach Archiwum Głównego Akt Dawnych w zespole 436 jako efekt uboczny moich prywatnych badań genealogicznych.  Przy większości pozycji podano sygnatury akt i strony, na których znajdują się poszczególne wpisy.  Nie mogę jednak zagwarantować, że nie wkradły się przy tym jakieś błędy, więc wskazane sprawdzenie, czy  zgadza się to ze stanem faktycznym. Skany większości są opublikowane na stronie AGAD.

Później dodano dane z ksiąg przechowywanych w innych archiwach i dodano rubrykę z linkami.

 

Nazwiska i imiona z reguły pozostawiłam w takiej formie, jaka występuje w księgach ( np. może być „Gurski”) lub prawdopodobnym brzmieniu współczesnym. Zdarzało się, że czyjeś nazwisko występowało w kilkunastu wersjach , przykładowo pełna gama od „Studnicki” do „Studzieniecki”. 

 

Miejscami wpisy są trudne do odczytania. Do 1826 r. księgi były prowadzone po łacinie, potem po polsku, od 1848 po rosyjsku (miejscami również po ukraińsku), a po odzyskaniu niepodległości znów po polsku. W czasie I Wojny Światowej spotyka się wszystkie te języki. Czasem trzeba wręcz odgadywać imię czy nazwisko i zapewne nie zawsze udaje się to zrobić prawidłowo. Bardzo proszę o nadsyłanie informacji o zauważonych błędach.

 

Baza zawiera również dane z zespołu nr 301, z ksiąg metrykalnych przechowywanych w archiwach ukraińskich w Łucku oznaczone w rubryce  "Archiwum" literą Ł, Chmielnickim (Ch), Czerkasach (Cz), Równem (R), Tarnopolu (T), Winnicy (W) i Żytomierzu (Ż), w archiwach parafialnych w Ostrogu (O) i Tbilisi (Tb) oraz otrzymane od osób prywatnych.

 

Baza danych przeszukiwana jest według słów kluczowych. Może to być imię, nazwisko, jego fragment bądź dowolna zbitka liter, np. „Studnicki”, „Stud” czy „Stu”. Przeszukiwane są wszystkie pola mogące zawierać imiona lub nazwiska osób których dotyczy wpis w księdze oraz te które mogą zawierać nazwiska i imiona ich bliskich. Można również wyszukiwać po miejscowości, korzystając z trzeciego pola. 

 

 17 lutego 2016 r. liczba pozycji w bazie przekroczyła 100 000 i nadal rośnie.

7 grudnia 2020  - w bazie jest ponad 270 tys. wpisów do ksiąg metrykalnych i ponad 108 tys. pozycji w spisach parafian

11 listopada 2022 - liczba rekordów w bazie przekroczyła pół miliona

Na koniec roku 2023 w bazie jest ponad 600 tys. rekordów

 

Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej strony i rozbudowy bazy. Wykaz osób indeksujących znajduje się w zakładce "Zawartość" pod tabelą.

 

Osoby chętne do indeksacji proszę o kontakt z Danutą Mielczarek 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Danuta Wojtowicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Aby przejść do wyszukiwarki głównej naciśnij Tutaj ,

a do wyszukiwarki spisów  Tutaj .

 
Contribute!

COPYRIGHT 20013  Metryki Wolyn